שחייה רגועה למרחקים

מאת עמית פליס

מגיל מוקדם אני נהנה להיות בקיץ בים כמפלט מחום ביבשה ומתחושת הנעימות המרגיעה והמשחררת של המים. לעומת זאת אני לא אוהב להתיבש על החוף. למדתי בעצמי בים לצוף ולשחות שחית כלב. מאז אני נהנה בציפה מתחושת השיחרור מעומס ממשקל גופי. אני מעדיף פעילות גופנית מתונה, איטית, ולא מעייפת בסביבה מעניינת והשחיה בים מאפשרת לי לבצע פעילות כזאת בקיץ בלי לסבול מהחום ומריח הזעה. כדי ל"שפר" את שחיתי לקחו אותי לבריכה ללמוד לשחות סגנון "חזה" תחרותי למרחקים קצרים ואת הבעיטות המוגזמות של מה שנחשב אז סגנון חתירה תחרותי למרחקים קצרים. כמובן שאין קשר בין שחית כלב לשחית חזה. לאחר ה"שיפור" שחיתי לאט למרחקים קצרים בים בתנועות ידים דומות לסגנון חזה איטי עם הראש מעל המים כדי לנשום בצורה טבעית ולראות לאן לשחות ואת תנועות המים בים כדי לנצל ככל האפשר את תנועת המים בים להתקדמות. מאוחר יותר למדתי מדוד שלי לשחות את אחד הסוגים של שחית צד. בתקופה שעבדתי באוניברסיטה בירושלים, ראיתי את תנועות הידיים של סגנון חתירה תחרותי למרחקים קצרים בבריכה והצלחתי ללמוד אותן ולשחות חתירה למרחקים קצרים בים עם הראש בחוץ. אבל כמובן סגנון חתירה תחרותי למרחקים קצרים, עם תנועת יתר של הידיים והרגליים ומאמץ יתר, מעיף מאוד.

שחיה יעילה למרחקים:

בזמן האולימפידה האחרונה בטוקיו הופיעו פרסומות לשיטת שחית חתירה למרחקים ארוכים בלי להתעיף. כמי שמחפש להתאמץ פחות נכנסתי לאתרי האינטרנט, שמלמדים את עקרונות שחית חתירה למרחקים ארוכים, ולמדתי מהסרטונים שלהם לשחות חתירה בים בלי להתעיף. בשלב ראשון למדתי לעבור מלשחות כלב ללשחות כמו דוב(מכונה גם כלב-ארוך). כבר בשחית דוב מופיעים מרבית המרכיבים של שחיה למרחקים ארוכים בלי להתעיף:

כשמתיחת היד קדימה נעשת מחוץ למים כדי להפחית התנגדות זה בעצם רוב המעבר משחית דוב לשחית חתירה למרחקים ארוכים. שחית חתירה עם הראש בחוץ למדתי מסרטונים של אימוני שחיה של כדורמים ומים פתוחים כמעט כולם באנגלית. בנוסף להפחתת המאמץ ליחידת מרחק שחית חתירה למרחקים ארוכים מספקת הנאה של נדנוד הגוף מצד לצד. 

אני לא מסוגל להבין את אלה, שבמקום ללמוד איך להנות מהים בקיץ, הם מנסים לשחות בצורה מואצת ונמרצת כמעט בלי לנשום בתנועות רבות, קצרות ומהירות מבלי להתחשב בתנועת המים בים. בהרבה מקרים אני במעט תנועות ידיים ארוכות ומתונות ובהטית הגוף מצד לצד תוך ניצול תנועת המים בים להתקדמות עוקף אותם ורואה שאחרי זמן קצר הם יוצאים קצרי נשימה ושפוכים מהים כשאני נהנה להישאר לצוף ולשחות בים.